Vypsaný put a nákupy callů
Rovnou s prémií: kolik z vysokého win rate opravdu zbyde na účtu, a jestli pomáhá, když na stejnou společnost někdo nakupuje cally. Pomáhá — ale jinak, než bys čekal.
Nápad na tuhle kapitolu není můj. V newsletteru Jamese Bulltarda vyšla analýza, ve které jeden z předplatitelů spočítal win rate všech vypsaných putů z jeho databáze — celkově, ITM proti OTM, weeklies, velké firmy, Mag 7. Je za paywallem, takže jeho čísla tady neopakuju. Vzal jsem jeho otázky a položil je svým datům.
A přidal jsem jednu vlastní: co když na stejnou společnost někdo zároveň nakupuje cally? Vypsaný put říká „tady bych to koupil”. Nákup callů říká „myslím, že to poroste”. Když se to sejde u jedné společnosti, mělo by to být silnější znamení.
Rovnou s prémií
Předchozí kapitoly začínají ztrátovou stranou — kolik put ztratil, když skončil v penězích, a tedy kolik by bylo potřeba dostat. Prémie v nich přijde až na konec. Tahle kapitola jde rovnou k tomu, co tě doopravdy zajímá: kolik ten obchod vydělal. U obchodů od září 2024 mám cenu opce z toho dne, kdy se put vypsal.
Jedna poznámka k té ceně. Je to zavírací cena opce, ne bid. Vypisovatel ve skutečnosti dostane bid, a ten bývá o něco níž — takže prémie v tabulkách jsou spíš štědřejší, než by byly u tebe. Platí to stejně pro všechny řádky, takže skupiny se mezi sebou porovnat dají.
| skupina | putů | vypršelo bezcenné | vyhrálo s prémií | průměrná prémie | výsledek na obchod | nejhorších 5 % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| všechny | 13591 | 74,9 % | 82,5 % | 4,96 % | +1,71 % | −12,4 % |
| prodáno v penězích (ITM) | 1812 | 44,7 % | 66,5 % | 10,98 % | +2,66 % | −19,4 % |
| mimo peníze (OTM) | 11779 | 79,5 % | 85,0 % | 4,03 % | +1,57 % | −10,8 % |
| weeklies — do 7 dní | 1254 | 73,7 % | 82,4 % | 1,51 % | +0,14 % | −5,4 % |
| firmy nad 100 mld $ | 4398 | 80,4 % | 86,5 % | 3,29 % | +1,72 % | −5,8 % |
| Mag 7 bez Tesly | 906 | 83,8 % | 89,4 % | 2,98 % | +2,06 % | −3,3 % |
Sloupce se čtou zleva doprava a každý je o kus blíž k penězům:
- vypršelo bezcenné — akcie zavřela nad strikem, put nic nestál,
- vyhrálo s prémií — akcie zavřela nad strikem minus prémie, takže vypisovatel neprodělal, i když ho přiřadili,
- výsledek na obchod — prémie mínus ztráta u expirace, v procentech striku. Tohle číslo vidí tvůj účet,
- nejhorších 5 % — jak dopadne každý dvacátý obchod. Tohle číslo cítíš.
Win rate s prémií vyskočí. Na účtu to tak nevypadá
Když se započítá prémie, win rate vyskočí v každé skupině — u všech putů ze 74,9 % na 82,5 %. Vypadá to skvěle a přesně tady se většina lidí přestane dívat.
Podívej se na weeklies. Vyhrají 82,4 % obchodů — a průměrný výsledek na obchod je +0,14 %. Skoro nic. Prémie za týden je tak malá, že ji spolkne každý obchod, který se nepovede. Vysoký win rate, prázdný účet. To je přesně to, o čem je kapitola o win rate.
Druhý extrém je ITM. Nejvyšší výsledek na obchod v tabulce, +2,66 % — a zároveň nejhlubší ztráty: každý dvacátý obchod −19,4 %. Za tu prémii se platí tím, že tě často přiřadí a někdy hodně bolí.
A pak Mag 7 bez Tesly (Teslu vyřadila i ta původní analýza). Nejvyšší win rate, +2,06 % na obchod — a nejhorších 5 % obchodů jen −3,3 %. Prémie je tu menší, ale ztráty jsou tak malé, že z ní zbyde víc než u většiny skupin. S kapitolou o velikosti společnosti to sedí: čím větší společnost, tím mělčí ztráta.
Když na stejnou společnost někdo kupuje cally
Teď ta vlastní otázka. U každého vypsaného putu jsem spočítal, kolikrát se na stejnou společnost v unusual flow objevil nákup callů za 30 dní před prodejem — včetně dne prodeje, ale nic potom. Jen to, co jsi ten den mohl vidět.
Díval jsem se jen na large a mega caps, protože na těch obchoduju. A rozdělil jsem to podle velikosti společnosti schválně: nákupy callů se točí hlavně kolem těch největších, takže bez toho rozdělení by tabulka jen znovu měřila velikost.
| velikost společnosti | nákupy callů | putů | společností | vyhrálo s prémií | výsledek na obchod |
|---|---|---|---|---|---|
| large — 10 až 200 mld | žádný | 1747 | 505 | 83,6 % | +0,89 % |
| large — 10 až 200 mld | 1–9 | 4791 | 477 | 82,2 % | +1,50 % |
| large — 10 až 200 mld | 10 a víc | 836 | 53 | 82,9 % | +2,55 % |
| mega — nad 200 mld | žádný | 209 | 53 | 85,2 % | +0,87 % |
| mega — nad 200 mld | 1–9 | 1363 | 72 | 86,0 % | +1,16 % |
| mega — nad 200 mld | 10 a víc | 1305 | 26 | 88,4 % | +2,41 % |
V obou velikostech stejný obrázek. Put na společnosti, na kterou nikdo cally nekupoval, vydělá +0,89 % (large), resp. +0,87 % (mega). Na společnosti s deseti a víc nákupy callů +2,55 %, resp. +2,41 %. Skoro trojnásobek.
Takže to funguje? Tady je potřeba zpomalit.
Výběr společnosti, nebo načasování?
Ta tabulka míchá dvě různé věci dohromady:
- Jaká společnost — jsou společnosti, na které se hodně kupují cally, prostě lepší pro vypisování putů?
- Jaký okamžik — je lepší vypsat put na stejnou společnost zrovna tehdy, když na ni přišly nákupy callů?
Pro obchod je to zásadní rozdíl. První znamená „vybírej společnosti, na které instituce opakovaně kupují cally”. Druhé znamená „čekej, až na tvou společnost přijdou cally”.
Dá se to rozdělit. Pro první otázku srovnávám různé společnosti mezi sebou. Pro druhou jen ty, které mají oba případy — puty vypsané po vlně nákupů callů i puty vypsané bez nich — a srovnávám každou společnost samu se sebou.
| srovnání | společností | rozdíl ve výsledku na obchod | 90% rozpětí | společností, kde to vyšlo líp |
|---|---|---|---|---|
| různé společnosti: 10+ nákupů callů proti žádnému | 71 proti 539 | +1,57 p. b. | +0,94 až +2,09 | — |
| stejná společnost: prodej po 10+ nákupech proti prodeji bez nich | 39 | −0,99 p. b. | −2,34 až +0,46 | 46 % |
Mezi společnostmi to drží. Společnosti s deseti a víc nákupy callů vydělají na putu o +1,57 procentního bodu víc a celé rozpětí (+0,94 až +2,09) je nad nulou. Rozpětí je spočítané přes společnosti, ne přes obchody — stovky putů na jednom tickeru nejsou stovky nezávislých pozorování.
U stejné společnosti ne. Když vypíšeš put zrovna po vlně nákupů callů, nevydělá víc než put na stejnou společnost jindy. Spíš naopak (−0,99), jenže rozpětí sahá i do plusu, a líp to vyšlo jen u 46 % společností. Závěr je tedy „nepomáhá”, ne „škodí”.
Takže: vybírej společnosti, ne okamžiky. Opakovaný nákup callů ti řekne, na které společnosti se vyplatí dívat. Neřekne ti, kdy na ně vypsat put — to pořád rozhoduje graf, VIX a vzdálenost ke striku.
Na co si dát pozor
Je to jen dva roky a jen býčí trh. Prémii mám od září 2024. Kdo z toho dělá strategii, staví ji na období, kdy většina věcí rostla. Jestli společnosti s hodně nákupy callů drží výhodu i v medvědím trhu, z těchto dat nepoznáš.
Hledal jsem. Zkoušel jsem okno stejného dne, 7 a 30 dní, s prémií i bez ní. Tabulky jsou ta třicetidenní verze a razítko pod nimi to přizná. Čím víc variant člověk zkusí, tím snáz něco vyjde náhodou.
Pořád je to institucionální flow. Každý put tady někdo vybral a vypsal ze svého důvodu. Na libovolné akcii by to vyjít nemuselo.
A prémie je zavírací cena, ne bid. Skutečný výsledek bude o kus nižší.
Zdroje a inspirace
Aktualizováno 14. září 2026
Vzdělávací obsah a historická měření. Není to investiční doporučení ani analýza investičních příležitostí. Minulé výsledky nezaručují budoucí výnosy a obchodování s cennými papíry nese riziko ztráty.